Data:
10 kwietnia 2024, od g. 18:00
Formuła spotkania:
online
Zapraszamy serdecznie na webinarium poświęcone aspektom uprawy winorośli. Wyjątkowi specjaliści z dziedziny winogrodnictwa poprowadzą to wydarzenie, dzieląc się swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem.
Niezależnie czy jesteś doświadczonym winogrodnikiem czy też dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z prowadzeniem winnicy – nasze webinarium zapewni Ci cenne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą osiągnąć sukces w uprawie winorośli.
Podczas naszego spotkania omówimy kluczowe aspekty dotyczące odżywiania, ochrony oraz agrotechniki prowadzenia winnicy. Będzie to doskonała okazja, aby zdobyć wiedzę, która pozwoli na skutecznie zarządzanie winnicą i osiąganie obfitych plonów.
1 miejsce – sekator Work It 25 jako nagroda główna
2-5 miejsce –sekator 5.107
W trakcie wystąpienia zostaną omówione najgroźniejsze choroby i szkodniki winorośli, ocena zagrożenia, monitoring, objawy, możliwości zapobiegania i ochrony, w tym fitosanitarne i agrotechniczne sposoby ograniczające rozwój patogenów.
W trakcie wykładu przedstawione zostaną elementy dobrego odżywiania winorośli. Od momentu przygotowania gleby pod winnice przez nawożenie makro i mikroskładnikami aż do walki ze stresem wywołanym różnymi czynnikami środowiskowymi i biostymulacji dla osiągnięcia doskonałych wyników w plonie.
W trakcie wystąpienia zostaną przedstawione najistotniejsze informacje dotyczące przygotowania cieczy roboczej, kolejności napełniania opryskiwacza przy tworzeniu rożnych mieszanin zbiornikowych.
W trakcie prezentacji przedstawione zostanie nagranie z winnicy w Małej Wsi gdzie prowadzący zaprezentują elementy konstrukcji niezbędne do prowadzenia profesjonalnej winnicy, omówione i pokazane zostaną podstawowe zabiegi agrotechniczne oraz pielęgnacyjne winorośli w okresie wiosennym.
Po każdej konferencji każdy uczestnik otrzyma kupon rabatowy na zakup wybranych produktów.
*szczegóły w regulaminie i w wiadomości z kuponem rabatowym
Zapoznaj się z Polityką prywatności
Agrosimex to nowoczesne przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją środków ochrony roślin, nawozów i akcesoriów ogrodniczych, z 30-letnią historią działalności na polskim rynku. Dzisiaj należy do elitarnego grona największych w Polsce dystrybutorów środków ochrony roślin. Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie. Produkt biobójczy należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.
Prof. UP w Lublinie, pracownik naukowo – dydaktyczny, kierownik Zakładu Sadownictwa, Szkółkarstwa i Enologii w Instytucie Produkcji Ogrodniczej na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Wraz z mężem prowadzi Winnicę Nobilis w miejscowości Faliszowice na Wyżynie Sandomierskiej. Od ponad 20 lat zajmuje się uprawą winorośli i produkcją materiału szkółkarskiego. Zakres tematyczny prac badawczych M. Kapłan dotyczy oceny przydatności szczepów winorośli do uprawy w klimacie umiarkowanym oraz produkcji owoców i win wysoko jakościowych, oceny warunków klimatycznych pod kątem uprawy winnej latorośli oraz agrotechniki. Dodatkowo w swojej pracy zawodowej zajmuje się doskonaleniem technologii produkcji sadowniczego materiału szkółkarskiego oraz aspektami uprawy i agrotechniki najważniejszych gospodarczo gatunków sadowniczych w naszym kraju.
Vice-dyrektor działu nawozów, Agrosimex
Od 18 lat w firmie Agrosimex. Od 2015 roku piastuje stanowisko vice-dyrektor działu nawozów w firmie Agrosimex. Doświadczona specjalistka z obszaru nawożenia roślin. Jej wieloletnie doświadczenie oraz rozległa wiedza na temat dynamicznych trendów w branży nawozowej uczyniły Ją kluczową postacią w rozwoju oraz osiągnięciach firmy. Iwona jest znana ze swojej dogłębnej wiedzy zarówno teoretyznej jak i praktycznej na temat nawożenia roślin, zdolności do zrozumienia zróżnicowanych potrzeb ogrodników oraz umiejętności dostosowywania nawozów do specyficznych wymagań upraw. Iwona bierze czynny udział w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących rozwoju działu nawozów w firmie. Jej zaangażowanie w badania i ciągłe monitorowanie potrzeb ogrodników pozwalają firmie Agrosimex oferować innowacyjne i skuteczne rozwiązania nawozowe, które odpowiadają na zmieniające się wymagania sektora ogrodniczego. Jej istotny wkład w rozwijanie oferty firmy w zakresie innowacyjnych produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów stanowi kluczowy element działalności. Uwielbia czerpać wiedzę bęzpośrednio od ogrodników na polu, przez co jest bardzo mocno rozpoznawalna w terenie.
Handlowiec i doradca, Agrosimex
absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, od 5 lat ściśle związany z branżą sadowniczą w firmie Agrosimex jako handlowiec i doradca. W firmie przede wszystkim zajmuje się sprzedażą do klienta ostatecznego, głównie do gospodarstw z produkcją jagodową. Od roku rozwija się także w dziedzinie winogrodnictwa i współpracy z polskimi winnicami. Zdobył wiedzę teoretyczną z zakresu uprawy i agrotechniki winorośli i aktualnie intensywnie zdobywa doświadczenie praktyczne, współpracując z doświadczonymi specjalistami z tego zakresu. Prywatnie Dariusz prowadzi własne gospodarstwo w którym uprawia czereśnie. W przyszłości planuje założyć także niewielką winnice. Interesuje się historią, jazdą konną i sportami zimowymi.
Jeden z najlepszych polskich enologów, odpowiedzialny za produkcję wina m.in. w Pałac Mierzęcin, Dwór Sanna, Piwnice Półtorak,Water&Wine, Winnica Spotkaniówka , Winnicy Zielona, Dolina Samy Winnica Jankowice i Winnicy Widokowej i Winnicy przy Pałacu mała Wieś.
Swoją przygodę z winem rozpoczął w Stanach Zjednoczonych, gdzie studiował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis oraz w Napa Valley College. Doświadczenie zdobywał od 2002 r. w najlepszych winiarniach. Pracował między innymi w Charles Krugu, Domaine Chandon, Napa Wine Company, Waterstone Winery oraz Diamond Oaks Winery. Po powrocie do kraju wyprodukował pierwsze polskie wina, które trafiły do sprzedaży i rozpoczęły historię rodzimego winiarstwa. Wino to dla niego nie tylko praca, ale przede wszystkim życiowa pasja. Pomimo bogatego doświadczenia i szerokiej wiedzy nadal zgłębia jego tajemnice, poznając nowe obszary enologii.