Miejsce: Pałac Mała Wieś - Nowa Oranżeria

Od wyzwań do innowacji w uprawie truskawek i borówki wysokiej

Data:

11 stycznia 2024, od g. 10:00

Formuła spotkania:

stacjonarnie

Na konferencji przedstawimy strategie radzenia sobie z trudnościami, z którymi mogą zderzyć się plantatorzy w nadchodzącym sezonie. Przedstawimy wyniki najnowszych badań nad patogenami, które mogą zagrażać plantacjom jagodowym. Zaproponujemy innowacyjne podejścia, które pomogą w skutecznej ochronie roślin, z poszanowaniem środowiska. Zobaczymy, jak nowoczesne narzędzia i technologie mogą wpłynąć na efektywność i jakość upraw jagodowych. Nasza Konferencja to nie tylko okazja do zdobycia wiedzy, ale także miejsce, gdzie będziemy dzielić się doświadczeniami i wskazówkami. Chcemy, abyście razem z nami znaleźli inspirację i rozwiązania na wyzwania nadchodzącego sezonu.

Program

Tomasz Domański
Doradca sadowniczy, Agrosimex

Największe wyzwania uprawowe na plantacjach truskawek w sezonie 2023

  • Przedstawienie ogólnego kontekstu i wyzwań związanych z uprawą truskawek w sezonie 2023, ze szczególnym uwzględnieniem kluczowych problemów.
  • Omówienie wpływu wiosennych przymrozków na plantacje truskawek i przedstawienie strategii minimalizowania uszkodzeń.
  • Analiza mączniaka jako jednej z głównych chorób truskawek, wskazanie różnych strategii i metod zwalczania tej choroby.
  • Rozważenie problemu kwieciaka, szkodnika, który stanowi coraz większe zagrożenie dla plantacji truskawek, oraz przedstawienie działań w celu jego skutecznego kontrolowania.
  • Podkreślenie znaczenia odpowiedniego nawożenia truskawek, uwzględniając warunki pogodowe, w osiągnięciu zdrowych i obfitych plonów.
Krzysztof Zachaj
Dyrektor Działu Nawozów, Agrosimex

Rhizosum N - plus w praktycznym zastoswaniu na plantacjach truskawek

Skuteczne sposoby nawożenia i biostymulacji

  • Co to jest Rhizosum N plus?
  • W jaki sposób Rhizosum N Plus przekształca azot atmosferyczny w formę dostępną dla roślin.
  • Czy dzięki takim rozwiązaniom jak Rhizosum N Plus jesteśmy w stanie wyeliminować lub ograniczyć konieczność stosowania tradycyjnych nawozów azotowych.
  • Praktyczne korzyściach zastosowania Rhizosum N plus, takie jak zwiększone plonowanie, lepsza jakość owoców i optymalne wykorzystanie zasobów glebowych
  • Przykłady praktycznego wykorzystania nawozu Rhizosum N Plus na plantacjach truskawek.
Karolina Felczak-Konarska
Dyrektor Placówki Badawczej oraz Laboratorium Fertico

Nowe patogeny w uprawach jagodowych

odkryte przez Instytut Agronomiczny Fertico

  • Zmiany klimatu a rozwój i identyfikacja nowych jednostek chorobowych na plantacjach;
  • Znane i nieznane patogeny identyfikowane na plantacjach truskawek, malin oraz borówki ;
  • Jednostki chorobowe identyfikowane jako nowe zagrożenia na plantacjach ;
  • Diagnostyka patogenów jak rozpoznać potencjalne zagrożenie dla rośliny;
  • Z czym mylimy objawy niektórych patogenów
Wojciech Niemiec
Menedżer ds. produktów biologicznych, Agrosimex

Wykorzystanie produktów biologicznych

w ochronie upraw jagodowych

  • Wykorzystanie tlenku miedzi w zwalczaniu plamistości liści truskawki - co wyróżnia ten produkt na tle innych preparatów miedziowych ? .
  • Trichoderma asperellum, w zwalczaniu zgorzeli sadzonek roślin jagodowych - mechanizm działania oraz korzyści wynikające z wykorzystania preparatu
  • Ochrona bez pozostałości - wykorzystanie olejku pomarańczowego i związków sylikonowych w ochronie roślin jagodowych - omówienie terminów oraz zasad skutecznej i bezpiecznej ochrony 
dr Paweł Krawiec
Naukowiec, praktyk i doradca w dziedzinie upraw roślin jagodowych

Technologie uprawy wybranych odmian borówki

na plantacji doświadczalnej w Karczmiskach

  • Przedstawienie kluczowych aspektów technologii uprawy wybranych odmian borówki na plantacji, takich jak warunki glebowe, pH gleby, nawożenie.
  • Wskazówki dotyczące pielęgnacji borówki. Omówienie zakresu doświadczeń wdrożeniowych z Rhizosum N-plus na wybranych odmianach borówki. Wyjaśnienie kryteriów wyboru odmian, takich jak smak, wielkość owoców, odporność na choroby i warunki klimatyczne.
  • Prezentacja wyników uzyskanych na plantacji doświadczalnej, w tym plonów, jakości owoców i ogólnego sukcesu uprawy.
Robert Binkiewicz 2024
Robert Binkiewicz
Techniczny Manager upraw sadowniczych, Agrosimex

Rozwiązania usprawniające prace pielęgnacyjne w uprawach jagodowych.

Nowe elektronarzędzia.

  • Przedstawienie ogólnych korzyści z zastosowania elektronarzędzi w uprawach sadowniczych, takich jak zwiększenie wydajności i efektywności prac. Wskazanie wpływu na poprawę jakości owoców i ogólnego stanu plantacji jagodowych.
  • Prezentacja narzędzi Ausonia. Omówienie cech i specyfikacji technicznych tych elektronarzędzi oraz ich zastosowań w praktyce.
  • Wskazówki i rady dotyczące wyboru sekatora elektrycznego. Podkreślenie kluczowych kryteriów wyboru, takich jak wydajność, ergonomia i bezpieczeństwo pracy z narzędziem.

PROMOCJA – specjalne rabaty dla uczestników konferencji*

Po każdej konferencji każdy uczestnik otrzyma kupon rabatowy na zakup wybranych produktów.


*szczegóły w regulaminie i w wiadomości z kuponem rabatowym

Bezpłatna rejestracja

Zapisz się już teraz i weź udział w konferencji

Zapoznaj się z  Polityką prywatności

Partnerzy

Partner merytoryczny

Współpraca medialna

Tomasz Domański

Doradca sadowniczy, Agrosimex
Ceniony specjalista z wieloletnim doświadczeniem w branży sadowniczej, pełniący funkcję doradcy jagodowego w firmie Agrosimex od pięciu lat. Jego pasja do upraw jagodowych, zdobyta wiedza oraz praktyczne doświadczenie uczyniły go ekspertem w tej dziedzinie. Tomasz jest absolwentem Technikum Ogrodniczego w Warszawie, gdzie zdobył solidne wykształcenie z zakresu ogrodnictwa, ze szczególnym naciskiem na uprawy sadownicze. Pracując w firmie Agrosimex, poświęcił wiele lat na doskonalenie swojej wiedzy i umiejętności, dzięki czemu stał się wiodącym doradcą jagodowym w branży. Jego główne obszary zainteresowań i ekspertyzy to uprawa truskawek, malin, borówek oraz innych owoców jagodowych. Tomasz specjalizuje się w doradztwie, pomagając plantatorom z całej Polski osiągnąć maksymalne plony z zachowaniem zrównoważonych praktyk uprawowych. Jego wiedza dotyczy m.in. optymalnego nawożenia, kontroli szkodników oraz wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w uprawach jagodowych. Prywatnie Tomasz jest świeżo upieczonym mężem i tatą rocznego Stasia. Posiada wzorowe gospodarstwo sadownicze, w którym oprócz truskawek uprawia jabłonie. Oprócz sadownictwa największą pasją Tomasza jest rodzina, z którą spędza każdą wolną chwilę.

Krzysztof Zachaj

Dyrektor Działu Nawozów, Agrosimex

Absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie oraz długoletni pracownik Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach gdzie zdobył ogromna wiedzę w zakresie produkcji nawozów i nawożenia roślin. Od 20 lat dyrektor działu nawozów w firmie Agrosimex, to doświadczony specjalista z obszaru nawożenia roślin. Jego wieloletni staż oraz rozległa wiedza na temat dynamicznych trendów w branży nawozowej uczyniły go kluczową postacią w rozwoju oraz osiągnięciach firmy. Krzysztof jest znany ze swojej dogłębnej wiedzy na temat nawożenia roślin, zdolności do zrozumienia zróżnicowanych potrzeb rolników oraz umiejętności dostosowywania nawozów do specyficznych wymagań upraw. Jego praca w Agrosimex skupia się na analizie rynku oraz identyfikacji nowych, innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie nawożenia, co umożliwia wprowadzanie nowych produktów do szerokiej gamy oferty firmy. Krzysztof odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących rozwoju działu nawozów w firmie. Jego zaangażowanie w badania i ciągłe monitorowanie potrzeb rolników pozwalają firmie Agrosimex oferować innowacyjne i skuteczne rozwiązania nawozowe, które odpowiadają na zmieniające się wymagania sektora rolniczego. Jego istotny wkład w rozwijanie oferty firmy w zakresie innowacyjnych produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów stanowi kluczowy element działalności. Krzysztof Zachaj to nie tylko dyrektor działu nawozów, ale również ceniony mentor i ekspert, który przyczynia się do postępu oraz wzrostu znaczenia branży nawozowej w Polsce. Prywatnie Krzysztof Zachaj to szczęśliwy mąż , ojciec i dziadek oraz fan starego hardrocka .

Karolina Felczak-Konarska

Dyrektor Placówki Badawczej oraz Laboratorium Fertico

To ceniona naukowiec i autorka wielu publikacji naukowych oraz artykułów poularno-naukowych, a także książki  dotyczącej analizy i badania patogenów w uprawie truskawki. Absolwentka  Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW na kierunku Ogrodnictwo.  Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Integrowanej Ochrony i Produkcji , a także Bezpieczeństwo w  użytkowaniu i Zarządzaniu Substancjami Chemicznymi.   Jej kariera jest nieodłącznie związana z dziedziną badań skierowanych dla rolnictwa i przemysłu spożywczego, a jej wkład w rozwijanie tej dziedziny jest nieoceniony.  Jako jedna z pierwszych wprowadziła badania molekularne dla diagnostyki patogenów dostępnej dla każdego plantatora. Skutecznie tym samym łączy naukę z praktyką. Nadal pozostaje czynnym wykładowcą i przekazuje swoją wiedzę praktyczną studentom kierunków rolniczych i ogrodniczych. Karolina jako dyrektor placówki badawczej Instytutu Agronomicznego Fertico, odgrywa kluczową rolę w rozwoju laboratorium i kierowaniu jego działalnością naukowo-badawczą. Jej zaangażowanie i ekspertyza w dziedzinie analiz analitycznych oraz badań fizyko-chemicznych, molekularnych i mikrobiologicznych sprawiają, że Laboratorium Fertico jest miejscem, które przyczynia się do postępu w dziedzinie nauki i technologii. Jej praca jest kluczowa dla sukcesu laboratorium i korzyści, jakie przynosi branży rolniczej, ogrodniczej i spożywczej. Prywatnie Karolina Felczak – Konarska to żona oraz spełniona mama dwóch synów. Główną pasją Karoliny poza działalnością naukową jest prowadzenie gospodarstwa sadowniczego wraz z mężem oraz gotowanie a przede wszystkim pieczenie ciast i deserów oczywiście na bazie najlepszych polskich owoców.

Wojciech Niemiec

Menedżer ds. produktów biologicznych, Agrosimex

Jego kariera zawodowa i edukacyjna wyraźnie odzwierciedla zaangażowanie w rolnictwo i ogrodnictwo. W czasie studiów inżynierskich Wojciech miał okazję zdobyć doświadczenie w renomowanych instytucjach badawczych. Uczestniczył w stażu na SGGW, gdzie pracował w sadzie doświadczalnym, zdobywając pierwsze praktyczne umiejętności w zakresie ogrodnictwa. Również jako stażysta w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, w Pracowni Fitopatologii, pomagał przy wykonywaniu doświadczeń polowych i szklarniowych, rozwijając swoją wiedzę w dziedzinie ochrony roślin. Po ukończeniu studiów inżynierskich, Wojciech podjął wyzwanie i wyruszył do Stanów Zjednoczonych na roczny staż zorganizowany przez The Ohio State University. Tam, w jednej z największych szklarni w USA, zdobył cenne doświadczenie w produkcji roślin ozdobnych. To doświadczenie za granicą znacząco poszerzyło jego horyzonty zawodowe. Po powrocie do Polski, odbył staż w stacji badawczej BASF w Skowronkach, gdzie pracował nad doświadczeniami polowymi i pielęgnował sad, jednocześnie kończąc studia magisterskie. Obecnie Wojciech Niemiec pełni funkcję menadżera ds. produktów biologicznych w firmie Agrosimex. Jego pasja, wiedza i bogate doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, sprawiają, że jest aktywnym uczestnikiem i przyczyniają się do rozwoju branży ogrodniczej i rolniczej. Prywatnie Wojciech lubi aktywnie spędzać czas. Jest fanem motoryzacji i podróży. Jego pasją jest ogród i pielęgnacja roślin. Ponadto wraz z rodzicami prowadzi gospodarstwo sadownicze nastawione głównie na uprawę porzeczki czarnej i wiśni.

Dr Paweł Krawiec

Naukowiec, praktyk i doradca w dziedzinie upraw roślin jagodowych
Wybitny naukowiec, praktyk i doradca, którego praca przez wiele lat skupiała się na agrotechnice i ochronie gatunków jagodowych. Swoją naukową karierę rozpoczął na Akademii Rolniczej w Lublinie, gdzie w latach 1993-2018 pracował jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Sadownictwa i Szkółkarstwa. Jego specjalizacja w dziedzinie agrotechniki oraz ochrony roślin obejmuje szerokie spektrum gatunków jagodowych, takich jak malina, borówka, porzeczka, aronia i truskawka. Jego pasja do tych roślin nie ogranicza się wyłącznie do sfery naukowej, ponieważ na Lubelszczyźnie prowadzi również swoje własne gospodarstwo, na którym uprawia te gatunki, czerpiąc z własnego doświadczenia w rolnictwie. Dr Krawiec od pięciu lat realizuje innowacyjny projekt, którego celem jest zgłębianie wiedzy na temat uprawy malin oraz propagowanie jej wśród producentów owoców. Dzięki temu projektowi, przemysł sadowniczy zyskuje cenne informacje dotyczące technik uprawy malin oraz optymalizacji procesów produkcyjnych. Ponadto, dr Paweł Krawiec jest założycielem i właścicielem firmy Horti Team, która zajmuje się działalnością badawczo-rozwojową, szkoleniową oraz wdrożeniową w dziedzinie rolnictwa. Jego pasja i zaangażowanie w dziedzinie sadownictwa sprawiają, że jest cennym źródłem wiedzy i inspiracji dla innych profesjonalistów w tej branży. (zdjęcie z poprzednich edycji – do wykorzystania i w 2024)
Robert Binkiewicz 2024

Robert Binkiewicz

Techniczny Manager upraw sadowniczych, Agrosimex

Doświadczony specjalista z branży sadowniczej, który od wielu lat z powodzeniem działa w firmie Agrosimex. Absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie. Jego obszerna wiedza i praktyczne doświadczenie na temat technik uprawy roślin, nawożenia, ochrony roślin oraz stosowania innowacyjnych rozwiązań w produkcji owoców koncentruje się na wspieraniu sadowników w osiąganiu jak najlepszych wyników w produkcji owoców, poprzez dostarczanie profesjonalnych rozwiązań i doradztwa. Jako pasjonat, Robert nieustannie śledzi nowości i trendy w branży, dzięki czemu jest w stanie dostarczać swoim klientom najnowsze i najbardziej efektywne rozwiązania. Jego zaangażowanie w rozwijanie zrównoważonych praktyk sadowniczych oraz promowanie innowacyjnych technologii sprawiają, że jest niezastąpionym źródłem wiedzy i inspiracji dla klientów firmy.

Prywatnie Robert Binkiewicz to mąż i ojciec dwóch wspaniałych synów. Prowadzi rodzinne gospodarstwo sadownicze na Mazowszu. Jego pasją poza sadownictwem są podróże i sporty zimowe.